Size bir telefon kadar yakınız
0543 250 26 88
Dil Seçin
trende

Tişört Baskı Teknikleri

28.02.2021
18 görüntülenme
Tişört Baskı Teknikleri
Tişört Baskı Teknikleri

Tişört günümüzde popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş bir giyim ürünü olarak hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Hayatımıza aslında 19.yy ortalarında iç çamaşırından evrimleşerek girmiştir. İlk olarak sıcak çalışma şartları içerisindeki madenciler tarafından kullanılmaya başlayan tişörtler daha sonra kolay giyilebilmesi, kolay temizlenebilmesi ve ucuz olması gibi avantajlarıyla askerler tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Daha sonra askerlerin günlük hayatta da kullanmaya başlamasıyla günlük hayatımıza da adım atmış ve T harfine benzemesi nedeniyle “T-shirt, Tshirt, Tişört” adını almıştır. Günümüzde ise modanın ve günlük yaşamın vazgeçilmez bir tekstil giyim ürünü olarak sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir.

Baskılı Tişört
Baskılı Tişört

İlk Baskılı Tişört

Tişört baskı işlemi, tişörtün üzerine farklı teknikler kullanırak herhangi bir görseli, yazıyı aktarma işlemidir. İlk tişört baskı işlemi ve baskılı tişört 1942 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri’nin topçu okulunda kullanılmıştı ve Life dergisine kapak olmuştu. Daha sonrasında ise oldukça favori bir kıyafet haline gelen tişörtlerde baskı çok çeşitli amaçlarla kullanılmaya başlandı.

Baskılı Tişört adete insanların kendini ifade ediş biçimlerine dönüşmeye başladı. Üzerinde çeşitli sloganlar baskı yapılarak kullanılmaya başlandı. Futbol klüpleri tarafından yine baskılı olarak antrenman forması olarak kullanıldı. Bir çok ünlü marka tarafından baskılı tişört imalatı yapıldı ve günümüzde artık gelişen teknoloji ve tişört baskı teknikleri sayesinde kişiye özel baskı işlemi dahi yapılarak herkesin kendi istediği baskıyı tişörte yaptırarak kullanılması sağlandı.

Bu kadar popüler bir ürün haline gelmesi bir çok firmanın bir reklam tanıtım ürünü olarak da promosyon tişört kullanmasına olanak tanıdı. Günümüzde bir çok firma, işletme, dernek, siyasi parti gibi kuruluşlar üzerinde kendi logo ve isimlerinin bulunduğu promosyon baskılı tişört üretimi yaptırmakta ve çeşitli organizasyonlarda dağıtarak bu ürünleri kullanmaktadır.

Tişört Baskı Teknikleri & Çeşitleri

Dijtal Baskı

Dijital Baskı Makinesi

Tişört Dijital Baskı Makinesi

Dijital baskı gelişen teknoloji sayesinde son dönemde en sık kullanılan tişört baskı teknikleri arasında yer almaktadır. Dijital baskının en büyük avantajı ise hemen hemen her kumaşa rahatlıkla uygulanabilir olması, herhangi bir kalıp çalışmasına ihtiyaç duymamasıdır. Dijital baskı makineleri ile kişiye özel tek tek tişört baskı çalışmaları yapılabilmektedir.

Transfer Baskı

Transfer Baskı Presi

Tişört Transfer Baskı Presi

Tişört baskı çeşitleri arasında belki de halen en çok kullanılan yöntem transfer baskı yöntemidir. Boyar madde ile kağıda aktarılan desen daha sonrasında sıcak bir pres yardımı ile tişört üzerine aktarılır. Zaman ve kalıcılık açısından da tasarruf sağlaması nedeniyle en popüler baskı tekniklerinden biridir.

Emprime Baskı

Tişört Emprime Baskı

Emprime Baskı – Ahtapot

Emprime baskı için ipek kalıplar hazırlanması gerekmektedir. Profesyonel bir baskı tekniği olan emprime baskıda boyalar bu kalıplar üzerinden tişört üzerine aktarılmaktadır. Serigraf baskı da aynı yöntemin tek tek uygulanması işlemi iken emprime baskıda seri üretim için ahtapot kollu yarı otomatik baskı makineleri kullanılmaktadır. Yüksek adetli üretimlerde maliyeti en düşük ve uygun baskı tekniğidir.

Süblime Baskı

Süblime Baskı Yazıcısı

Süblimasyon Baskı Yazıcı

Süblime baskı aynı transfer baskıda olduğu gibi kağıda aktarılmış görselin sıcak pres yardımıyla tişört üzerine aktarılmasıyla uygulanmaktadır. Kağıda aktarım işlemi yaş boya ile değil bir yazıcıyla alınabilmektedir. Kalıp çıkarılması gerekmeyen, maliyeti düşük, çok renkli baskılar yapabilmek için oldukça pratiktir. Fakat en büyük handikap süblime baskının sadece polyester kumaştan üretilmiş beyaz ve çok açık renk tişörtlere uygulanabilir olmasıdır. Pamuk kumaş yada koyu renkli zeminlerde uygulanamamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Dark Reklam